سیمرغ 1402 اسکار 2024

تصویر سیمرغ 1402 اسکار 2024

جایزه سیمرغ 1402

چهل و دومین جشنواره فیلم فجر در سال 1402 برگزار گردید و اسامی برندگان از میان نامزدهای نهایی اعلان شد. در این مقال به معرفی برندگان این جشنواره که در پنج بخش سودای سیمرغ، بین الملل، سینمای سعادت، نگاه نو و بین الادیان برگزار گردید می پردازیم:

جوایز بخش سودای سیمرغ

بهترین فیلم

سیمرغ به عباس نادران برای فیلم مجنون

بهترین کارگردانی

سیمرغ به بهروز افخمی برای فیلم صبح اعدام

بهترین بازیگر نقش اول زن

سیمرغ به مارال بنی آدم برای فیلم پروین

بهترین بازیگر نقش اول مرد

سیمرغ به ارسطو خوش رزم برای فیلم صبح اعدام

بهترین پویانمایی

سیمرغ به محمد مهدی مشهوری برای فیلم ببعی قهرمان

بهترین فیلم نامه

دیپلم افتخار به علی ثقفی برای فیلم پرویز خان

بهترین بازیگر مکمل مرد

سیمرغ به بهزاد خلج برای فیلم مجنون

بهترین بازیگر مکمل زن

سیمرغ به شبنم قربانی برای فیلم مجنون

بهترین جلوه‌های بصری

سیمرغ به محمد برادران برای فیلم احمد

بهترین جلوه‌های ویژه میدانی

سیمرغ به حمید رسولیان برای فیلم دست ناپیدا

بهترین چهره‌پردازی

سیمرغ به مرتضی کهزادی برای فیلم احمد

بهترین طراحی صحنه

سیمرغ به کامیاب امین عشایری برای فیلم تابستان همان سال

بهترین طراحی لباس

سیمرغ به مهرنوش بیانی برای فیلم تابستان همان سال

بهترین صدابرداری

سیمرغ به امیر عاشق حسینی برای فیلم قلب رقه

بهترین صداگذاری

سیمرغ به بهمن اردلان برای فیلم آسمان غرب

بهترین موسیقی متن

سیمرغ به مجید انتظامی برای فیلم مجنون

بهترین تدوین

سیمرغ به حسن حسندوست برای فیلم پرویز خان

بهترین فیلم‌برداری

سیمرغ به کوهیار کلاری برای فیلم تابستان همان سال

جوایز بخش بین الملل

READ  محصولات کشورهای جهان

بهترین فیلم

سیمرغ به ذوالجار گل پوروداش برای فیلم رویای خواب زمستانی

بهترین دستاورد هنری بخش جلوه‌گاه شرق

سیمرغ به تاسنیا جمیل بازیگر فیلم فاطیما

بهترین کارگردانی

سیمرغ به محمدعسگری برای فیلم آسمان غرب

بهترین فیلمنامه

سیمرغ به نسیم باستانی برای فیلم ظاهر

جوایز بخش سینمای سعادت

بهترین فیلم

سیمرغ به استفان کوماندراف برای فیلم به درس‌های بلاگا

بهترین دستاورد هنری

سیمرغ به آنجلوس رالیس برای فیلم آفرین در عصر سیلاب

بهترین کارگردان

سیمرغ به آلخاندرو روخاس و خوآن واسکوئز برای فیلم در بدو ورود

بهترین فیلمنامه

سیمرغ به آلساندرو باردانی برای فیلم بهترین قرن زندگی من

جایزه ویژه هیات داوران

سیمرغ به محمود کلاری برای فیلم تابستان همان سال

بهترین فیلم از نگاه ملی و جایزه شهید قاسم سلیمانی

سیمرغ به حبیب والی‌نژاد تهیه‌کننده فیلم آسمان غرب

جایزه گوهرشاد

سیمرغ به حبیب‌الله والی‌نژاد برای فیلم احمد

جوایز بخش نگاه نو

بهترین فیلم اول

سیمرغ به عطاء پناهی برای تهیه‌کنندگی فیلم پرویزخان

بهترین دستاورد فنی و هنری فیلم اول

سیمرغ و دیپلم افتخار به رضا کشاورز برای فیلم باغ کیانوش

بهترین کارگردان اول

سیمرغ به جواد عزتی برای فیلم تمساح خونی

جایزه ویژه هیات داوران فیلم اولی

سیمرغ به علی طاهرفر برای فیلم آپاراتچی

جوایز بخش بین الادیان

بهترین فیلم

سیمرغ به داریوش یاری برای فیلم شور عاشقی

بهترین فیلم بخش بین‌المذاهب

دیپلم افتخار به محمود کلاری برای فیلم تابستان همان سال

بخش مقاومت

سیمرغ به خیرالله تقیانی‌پور برای فیلم قلب رقه

دیپلم افتخار به محمدحسین حقیقت برای فیلم پرواز ۱۷۵

جایزه اسکار 2024

نود و ششمین مراسم جوایز اسکار که توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک (AMPAS) ارائه شد، در 10 مارس 2024 در تئاتر دالبی هالیوود، در لس آنجلس برگزار شد. حضور آلپاچینو در مراسم اهدای جوایز از جذابیت های این دوره بود. فهرست برندگان در ادامه به شرح زیر است:

بهترین فیلم

READ  کنسرت افزایش نشاط جامعه

اوپنهایمر Oppenhiemer

بهترین کارگردان

کریستوفر نولان برای اوپنهایمر    Christopher Nolan

بهترین بازیگر مرد

کیلیان مورفی دراوپنهایمر Cillian Murphy

بهترین بازیگر زن

اما استون در بیچارگان Emma Stone

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

رابرت داونی جونیور در اوپنهایمر

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

داواین جوی راندولف در جاماندگان

بهترین انیمیشن بلند

پسر و حواصیل به هایائو میازاکی، توشیو سوزوکی

The Boy and the Heron

بهترین فیلم بلند بین المللی

منطقه مورد علاقه به جاناتان گلیزرThe Zone of Interest

بهترین عکس

کریستوفر نولان، اما توماس، چارلز روون برای اوپنهایمر

بهترین آهنگ اصلی

من برای چه ساخته شده ام؟ به بیلی آیلیش، فینیاس

What was I made For?

بهترین موسیقی متن

لودویگ گورانسون برای اوپنهایمر

بهترین فیلمنامه اورجینال

آناتومی یک سقوط به جاستین تریت، آرتور هراری

Anatomy of a Fall

بهترین فیلمنامه اقتباسی

داستان های آمریکایی به کورد جفرسون

American Fiction

بهترین انیمیشن کوتاه

جنگ تمام شد!  به برد بوکر، دیو مولینز

بهترین فیلم کوتاه اکشن زنده

داستان شگفت انگیز هنری شوگر به وس اندرسون، استیون رالز

بهترین فیلمبرداری

اوپنهایمر به هویت ون هویتما

بهترین فیلم مستند

20 روز در ماریوپل  به  

Mstyslav Chernov، Raney Aronson-Rath، Michelle Mizner

بهترین جلوه های بصری

گودزیلا منهای یک به تاکاشی یامازاکی، کیوکو شیبویا، ماساکی تاکاهاشی، …

بهترین فیلم مستند (موضوع کوتاه)

آخرین تعمیرگاه به کریس باورز، بن پرادفوت

بهترین طراحی لباس

هالی وادینگتون برای بیچارگان

بهترین تدوین فیلم

جنیفر لیم برای اوپنهایمر

بهترین آرایش و آرایش مو

نادیا استیسی، مارک کولیه، جاش وستون برای بیچارگان

بهترین طراحی تولید

شونا هیث، سوزا میهالک، جیمز پرایس برای بیچارگان

بهترین صدا

READ  یکپارچه سازی خدمات دولتی

منطقه مورد علاقه به جانی برن، تارن ویلرز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.